štvrtok 26. marca 2020

MATKA


Július Barč-Ivan: Matka
Kompozícia: dráma v troch dejstvách
Má klasické členenie:
1. expozícia – predstavenie postáv + predpríbeh – čo sa stalo s otcom, dráma sa ešte nezačína.
2. kolízia – Paľov návrat a Janovo nenávistné privítanie
3. kríza – Kata sa priznáva Pavlíčke, že stále ľúbi Paľa; matkina vidina o bratovražde; Paľov sľub, že nebude chodiť za Katou.
4. peripetia – Paľo ide za paholka ku Katiním rodičom; chcú sa s Katou vziať.
5. katastrofa – Jano zabije matku
Postavy:
Matka (Anna Pavlíková): je to pokorná ani nie päťdesiatročná žena, ktorá máva videnia, čo sa stane s jej rodinou. Hovoria o nej, že sa spriahla s diablom, ale ona je pobožná a jej videnia sú božia vôľa. Je skromná a jediné, čo si želá je, aby sa jej synovia uzmierili. Je skôr tichá, oboch ich miluje rovnako, ale oni si neustále myslia, že matka viac uprednostňuje toho druhého, akonáhle sa niektorého z nich zastane, hneď ju ten druhý osočuje, že jeho nemá rada. Veľmi trpí tým, ako sa jej synovia neznášajú, chce ich za každú cenu oboch uchrániť a nakoniec ju to stojí život.
Jano: starší zo synov, je mocný a vie sa o seba postarať, nemá kamarátov, je násilnícky a má tvrdú povahu po otcovi. Veľmi nenávidí brata, pre otcovo dedičstvo aj pre bratovo dievča, za ktorým Jano začal chodiť. Vyštval brata z domu, aby si mohol privlastniť jeho podiel z dedičstva aj jeho dievča. Dal mu smiešnu sumu na cestu do Ameriky a zopár grošov.
Paľo: mladší z bratov, je miernej a ústupčivej povahy, ako jeho matka. Vracia sa z Ameriky, kde sa mu dobre nedarilo po štyroch rokoch späť domov, je bez peňazí a brat ho neprestajne vysmieva, nevie ho zniesť vo „svojom dome“. Paľo nevie pochopiť, prečo má bratovi vždy ustupovať, na to mu matka povie: „...ani tvoj otec nebol celkom môj. V Janovi ožil on. Mocný, iba smrť ho vedela premôcť. Keď mňa nebude, ja ožijem v tebe. A potom všetko pochopíš.“

Idea: závisť a nenávisť, ktorá ničí a zabíja všetko a všetkých. Nakoniec synovia pochopili, že matka sa obetovala pre nich, aby ich zmierila. Závisť, ktorú Jano cítil k bratovi pre jeho dievča vyústila do nenávisti, ktorú musela ukončiť smrť a matka sa radšej nechala zabiť, akoby si dala zabiť syna. Tu sa prejavuje sila a puto materinskej lásky.
Dejová línia:
PRVÉ DEJSTVO: Celý dej sa odohráva v izbe baníckej rodiny. V prvom výstupe prichádza suseda do domu matky Anny, rozprávajú sa o výbuchu v bani, o ktorom matka vopred vedela. Povedala susede, že máva takéto videnia a že vedela, že aj jej muža Jana tam zavalí. Snažila sa ho zdržať. Matka susede opisuje ten pocit, keď vie, že príde videnie: „Je to strašné, Mara. Je to strašné, keď sa strasieš, lebo cítiš, že sa zasa blíži chvíľa, keď niečo uvidíš. A vieš, že to nemôže byť nič dobrého. A nesmieš sa proti tomu postaviť. Neprekazíš, čo chce Boh. Ľudia rozprávajú o mne, že som s čertom spriahnutá a ja mám iba svoj kríž.“ Keď suseda odíde, Anna má videnie, že sa jej syn Paľo vracia z Ameriky (vidí aj to, že Paľo nesie Janovi nôž, ktorým...).  
Jano sa rozpráva s matkou a tá mu vyčíta, že brata vysotil z domu, že ho ani slovkom nezdržal: „Pamätám sa ako odchádzal. Slzy mal v očiach. A tak sa so mnou lúčil, ako by sme sa už nikdy nemali vidieť. Ty si odprevadil do mesta. A keď si sa vrátil, nešiel si už do roboty. Celý deň si vysedel pri stole a usmieval si sa. Vedela som, na čo myslíš. Nikdy v živote si nemal takú radosť.“ Jano sa s matkou háda, ona ho posiela, aby išiel pohľadať brata a zavolať ho domov, pretože sám nepríde. Jano ho však nechce prijať, nevie sa zmieriť s tým, že by mal trpieť bratovu prítomnosť a deliť sa s ním, pretože z Ameriky sa vracia ako chudák. Nakoniec Jano ide po brata ku Kate, za ktorou začal po bratovom odchode chodiť, ale vyhráža sa, že tam potečie krv.
Nestihol ani vyjsť pred dom a vo dverách zastal Paľo, vrúcne sa zvítal s matkou a povedal, že ho pri živote držala len túžba opäť ju vidieť. Chce si podať ruku s bratom na znak toho, že ho prijíma doma, matka im skočila do reči, že ho prijíma ako brat brata, Jano ju zahriakol. Nakoniec si podajú ruky, ale Jano by ho najradšej zbil. Priznáva sa, že klamal v listoch, keď písal, že sa má dobre, aby sa matka netrápila. Ona vedela ako sa v skutočnosti vodí synovi: „Dostala sa mi najhoršia robota. Majna za majnou ( z angličtiny, baňa za baňou), v jednej si zatínal čakanom a po kolená si stál vo vode a v druhej si kolenačky musel prerobiť celú šichtu.“ Vtedy sa Jano pozrel na matku, pretože mu hovorila, ako videla, že Paľo kolenačky robí v bani. Z bane prepustili baníkov, medzi nimi bol aj Paľo. Jano sa stavia, že doteraz mu hovorili, že má bláznivú matku a teraz k tomu pridajú aj brata žobráka, aj keď Jano je bohatší o to, čo bratovi vzal. Paľo chce odísť z domu ale matka sa postaví medzi nich, že v dome je jediným pánom ona: „Ak odtiaľto Paľo odíde, pôjdeš zajtra ráno i ty za ním.“ Paľo z kufra vytiahne modlitebnú knižku pre matku a parádny americký nôž pre brata, ale ten mu matka hneď vytrhne z rúk a schová ho, aby ho nenašiel. 

DRUHÉ DEJSTVO: Bratia sa už skoro rok znášajú spolu kvôli matke, ale bratskej lásky medzi nimi niet. Chystá sa muzika, na ktorú majú ísť Jano, Paľo aj Kata. Za Annou príde Kata a hovorí jej, že Paľo začal veľmi piť odkedy sa vrátil z Ameriky a hovoria, že to pre ňu. Kata priznáva, že nevie Jana znieť a stále ľúbi Paľa, ale matka jej to vyčíta, že oboch synov pobláznila, raz ľúbi jedného, raz druhého, ako príde. Kata vie, ako ju Paľo stále ľúbi a ona ho chce späť, aj keď jej vrátil slovo. 
Jano z roboty vráti domov, pýta sa matky, či jej Paľo dal peniaze z minulej výplaty, lebo, že on ho živiť nebude. Matka odpovedala áno. Vyčíta mu, že nemá kamarátov a vraví, že brat by mu mohol byť najlepším kamarátom. Kričí na mamu, hľadá košeľu na tancovačku, keď ju začne hľadať, nájde nôž a vezme si ho. Matka sa vracia domov, z rúk jej vypadne misa, znovu má videnie, ako Jano zabije Paľa.
Paľovi prikáže odísť preč z dediny tak ďaleko, aby ho Jano nemohol nájsť, nech nepíše, aby ho nevysliedil. Musí ísť bez Katy, aby netrpela biedu s ním. Najprv ho matka mierne posiela preč, ale nakoniec ho vyhodí z domu. Potom prišla Kata, keď sa dozvedela o Paľovom odchode, povedala mu, že otec prepustil paholka, vďačne by ho priali na jeho miesto.

TRETIE DEJSTVO: K matke príde Paľo aj s Katou, najprv nesmelo, či ich nevyženú. Paľo oznamuje, že o tri týždne je svadba a potom si nájde ďaleko robotu, aby viac o nich nepočuli. Matka mu povie  o spôsobe, ako ho zbaviť kliatby. Paľo pochopí, prečo ho matka vtedy vyhnala, aby ho uchránila. Domov príde Jano, začne bratovi vyčítať, že potajomky za Katou chodil, a nik nevedel, že žobrák a chystá byť pánom a ani on na to neprišiel. Jano vytiahol na Paľa nôž a vtedy matka zhasla. Zakričala na Jana: „Tu je, tu v kúte…“ Jano zabodol nôž, ktorý mu Paľo priniesol z Ameriky, potom ohmatal telo a Paľo mu povedal: Mať si zabil!“


Prečítajte si a vytvorte do zošitov pojmovú mapu.

utorok 24. marca 2020


TRETIACI
Na úvod si zopakujeme, čo už viete, dúfam. Vypracovaný pracovný list a aj všetky svoje práce posielajte na mail: kunskova@gmail.com.

Dúfam, že ste zdraví a chce sa vám trochu učiť.
I. Stodola: Bačova žena

          ONDREJ: Teraz ako sa to všetko premenilo. Všetky tie krásne Čierne polia sú tvoje. (Evu trhne) Či sa pamätáš, ako nebohá osvietená pyšno stávali, keď sme žali, s podopretými rukami nad nami. Tam teraz ty budeš stáť, osemnástim z čeľade budeš rozkazovať.
          EVA (hlavou kýva): Nechaj to, Ondrej. Nie je to pre mňa.
          ONDREJ: Že nie pre teba? Či vieš, ako som ja v tej Amerike tvrdo robil? Či vieš, čo to bolo v ten prvý rok už toľko dolárov nazbierať? A všetko bolo vždy len pre teba. Deň po dni, pri každej výplate som rátal: hľa, Eva bude mať pekné topánky, Eva bude mať na háby. Nejedol som, v bani zhrbený, v prachu, v dusnote kresal som uhlie, a keď iní zmorení vzdychali, ja s úsmevom rýpal som do kameňa. Eve bude, Eve bude, Eve bude. A keď som videl, ako sa mi doláre zbierajú, pomyslel som: ešte viac, tu je príležitosť, ešte viac. A vzal som si ešte ťažšiu prácu. Vo vode po kolená, po pás som sa boril. Druhí žltli, bledli a hynuli v špitáloch, ja som doláre čítal. Eve bude na záhradu, Eve na pole, Eve na kone. A keď som sa prebudil po päťročnom nešťastí z tej tmy, prvé slovo mi bolo: k Eve, k Eve, k Eve! A majetok je dnes tvoj.
          EVA: Ale kdeže by to bol môj majetok, a kdeže by ja pasovala za paniu, prepíš si na seba, Ondrej.
          ONDREJ (ustrnutý): Ako to, čo to, čo zmýšľaš?(ráznejšie) Neuznávaš, že je tvojou povinnosťou ku mne sa vrátiť?
           
1.     Napíšte slovom, koľko je v texte scénických poznámok.
...........................................................................
2.     Vysvetlite, prečo bol Ondrej v Amerike.
.............................................................................................................................................................................................................................................
3.     Vysvetlite podčiarknuté spojenie v texte.
..............................................................................................................................................................................................................................................
4.     O akej povinnosti hovorí Ondrej v poslednej vete z ukážky?
....................................................................................................................
5.     Opíšte, ako vyriešila Eva dilemu, pred ktorou stála.
...................................................................................................................


6.     V poradí v ktorej replike sa spomína nemocnica?
.................................................................................................................

7.     Určte žáner hry Antigona.
.................................................................................................................
8.     Napíšte dej Antigony formou kompozičnej osnovy.
.........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
9.     Vymenujte tri vlastnosti Kreonta.
..................................................................................................................

10.                       Kde sa odohráva dej Antigony?..........................................................

11.                       Vymenujte 5 znakov drámy.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

12.                       Vymenujte 5 dramatických žánrov.
.............................................................................................................

13.                       Vysvetlite, čo tvorí vonkajšiu kompozíciu drámy.
...........................................................................................................

14.                       Vysvetlite pojmy:
a)    Premiéra...................................................................................................................................................................................................................

b)    Monológ...................................................................................................

c)     Replika....................................................................................................

d)    Scénická poznámka...............................................................................
..................................................................................................................

e)     Tragédia..................................................................................................
..................................................................................................................

f)      Dejstvo....................................................................................................

15.                       Vymenujte jednotlivé časti vnútornej kompozície drámy.
..............................................................................................................................................................................................................................................

16.                       Kde vznikla dráma – napíšte štát. ....................................................

Ťapákovci

Streda 25.03.2020 o 9. 30 na Trojke 
Pozrite si zajtra a pokúste sa zodpovedať na otázky na môj mail kunskova@gmail.com
1. Porovnajte Iľu a Anču.
2. Prečo mala Iľa prezývku Kráľovná?
3. Prečo Anču prezývali Zmijou?
4. Koho aj dnes môžeme označiť za ťapáka?
5. Vysvetlite pojem inscenácia.
6. Opíšte nejaký vtipný moment z filmu.

Nevhodné do 12 rokov Skryté titulky Audio komentár
Televízna inscenácia klasického diela Boženy Slančíkovej-Timravy, odohrávajúca sa na slovenskej dedine na začiatku 20. storočia.
Realistický pohľad na slovenskú dedinu zo začiatku 20.storočia. Život rodiny Ťapákovcov je neradostný. Žijú v jednej izbe dvanásti, nikto neuvažuje nad tým, že sa dá žiť aj inak. Oni si už zvykli - nemajú chuť nič meniť - veď už dávno to tak bolo. Ťažkopádnosť domu Ťapákovcov ruší iba nevesta Iľa, Paľova žena. Je v dedine pôrodnou babicou, má za sebou aj kurz v meste, vie čo-to o svete, a preto túži zmeniť život ľudí aj tu v dome. Lenže oni chcú iba jedno - mať pokoj, do ničoho sa nestarať. Takto ide deň za dňom. Bez vzruchu, pomaly, s trpkým, až neciteľným vzťahom k sebe navzájom i k životu v dedine. Napätie sem vnáša iba Ilina snaha o zmenu, na ktorú však už členovia rodiny ani nereagujú. Najbystrejšia z Ťapákovcov je Anča. Nechce sa však stať Ilinou spoločníčkou. Od detstva má zmrzačené obe nohy a tak iba závistlivo sleduje aktivitu švagrinej. Je zatrpknutá, pretože je veľmi osamelá. Jej výbuchy zlosti rodina toleruje, ľutujú ju pre jej ťažký osud, pokladajú ju za odlišnú, nikto sa k nej nesnaží priblížiť. Hrdá Iľa sa rozhodne odísť od Ťapákovcov. Ani jej osobná revolta nedopadla tak, ako predpokladala. Trpká služba u učiteľov pomaly oslabuje Ilinu vzburu, ktorá sa zdá zbytočná. Konfliktné situácie, ktoré vznikli u Ťapákovcov, nič nezmenili na ľuďoch, ktorí v dome žili. Boli pre nich iba zaujímavým vytrhnutím z každodennosti, ale nie podnetom k zmene života.
ŠTVRTÁCI - MATURANTI

Už sme si zopakovali jazykovú zložku, teraz prejdeme literárnu zložku. Postupne sa pozrieme na jednotlivé okruhy týkajúce sa literatúry. Úlohy budem zverejňovať na blogu.